دوستان تبیانی عزیزم:

همانطور که د مطلب سربازی دفعه قبل گفتم زمان رفتن بنده نزدیک و نزدیک تر شد تا اینکه

فردا صبح بنده اعزام میشوم

باید اعتراف کنم دو ماهی که در قسمت ثبت مطالب بودم خیلی برای من خوب و رویایی بود

 و بهترین لحظات برای من به شمار میرفت.دوستان خوبی پیدا کردم و از نظراتشان بهره ها بردم

امیدوارم که مطالب من هم خوب بوده باشد و دوستان از ان استفاده نموده باشند

ضمنا اگر نظری دادم که کسی از من رنجیده شد ببخشید

این آخرین مطلب بنده قبل از اعزام است والبته لحظه شماری میکنم تا باز به جمع شما خوبان بپیوندم

از کارکنان و کاربران تبیان التماس دعا دارم

خدا نگهدار

 

دسته ها : دلنوشته

مقام معظم رهبری:

نرمش و ملایمت در برابر دشمنان

باعث انصراف ان ها

از خصومت ها و جنایت ها نمی شود

دسته ها : عمومی

مقام معظم رهبری:

چشمه سار امید و معرفت و انگیزه امت اسلامی

ایران است

طبیعی است که بیشترین فشار های جبهه استکبار

بر ملت ما باشد

دسته ها : عمومی

پیامبر بزرگوار اسلام:

در روز قیامت

 در ترازوی کارهای مومن

 چیزی بهتر از حسن خلق گذاشته نمیشود

پیامبر بزرگوار اسلام:

با فضیلت ترین شما خوش خلق ترین شماست

که همنشین نواز باشند

و با مردم انس گیرند

و مردم با انها انس گیرند

وروی فرششان نشینند

 

امام صادق:

خلق نیکو گناه را اب میکند چنانچه خورشید یخ را

دسته ها : حدیث
سلام علی جان
مولای من سرور من
بدون مقدمه میخواستم با شما درد دلی گویم تا کمی آرام گیرم
آقا جانم
تو که خود سنگ صبور فقیران و مسکینان بودی چرا سنگ صبورت چاه بود؟
مولای من
چگونه اصحاب ثقیفه به خود اجازه دادند ترا خانه نشین و همسرت را آزرده و بیمار کنند؟
آقا
چگونه سفیانیان ملعون حاضر شدند در منبر ها و قنوت هایشان تو را لعن و نفرین کنند در حالی که هستی شان از دعای خیر تو بود
علی جان
تو خود بهتر میدانی که طعم درد و غم چیست
زیرا که خود ان را چشیده ای
مولای من
تو دردمندان را پناه و ملجا بودی
تو پدر یتیمان بودی
تو همنشین خرابه نشینان بودی
ای بزرگ مرد میدان شجاعت و دلاوری
ای که ذو الفقارت شاهد پیروزی برای اسلام بود
نمیدانم
نمیدانم آقا جان وقتی همسرت فاطمه را در برابر دیدگان تو و فرزندانت کتک زدند تو چه حالی داشتی
علی جان یاد آن صحنه ها
 آن غم ها و زجر ها
دل هر آزاده ای را آتش میزند
علی
ای مواج دلها
ای نور جان ها
ای خیبر شکن
راستی چگونه آرام بودی؟
و شاهد ظلم ها و شکنجه ها به بی بی دو عالم بودی؟
چگونه شد که توانستی
با دست خود او را کفن کنی؟
با چه دلی او را غسل دادی؟
و با چه حالی او را دفن کردی؟
وچگونه خاک بر پیکر آن یاس بی همتا ریختی؟
ای علی
ای یکه تاز عرصه های نبرد
در آن لحظات چه حالی داشتی؟
آه علی جان
و تو محرم اسراری جز چاه و نخلستان ها نیز نداشتی
علی جان
مرا بپذیر
باور کن
 رشته ای بر گردنم افکنده ای
باور کن
آن هنگام که سخت دلم میگیرد ودنیا
غربتکده ای را میماند
یاد و نام تو تسکین بخش الام من است
علی جان
از اینکه جسارت کردم مرا ببخش
علی جان
تو هستی من
زندگی من
درد من
درمان من
 غم من
سرور وشادمانی من هستی
علی جان
 تو در قلب من جای داری
مولای من
دوست دارم که دستهایت را در دست داشته باشم
ای آبروی عالمین
در دنیا و آخرت آبرویم بخش
دسته ها : دلنوشته

امام زمان قلب عالم است

همانطور که نمیشود قلب یک لحظه از کار بایستد و تمتم بدن به او وابسته است

 همینطور هم نمیشود امام زمان لحظه ای در عالم حضور نداشته باشند

وطبق روایت:

اگر حجت نباشد زمین اهلش را در خود فرو میبرد

دسته ها : مذهبی

انسان امروز مانند کسی است که در بیابانی گم شده است و نمیداند به کجا باید برود

گاهی به طرف شرق

گاهی به طرف غرب

و نمیداند گمشده اش را باید کجا بیابد

چرا انسان سرگردان میشود؟

شما چه پاسخی برای این سوال دارید؟

.

.

.

ایا به این خاطر نیست که انسان

نمیداند که

سرگردان است

دسته ها : دلنوشته

شنیده ام همه دم مصطفی علی میگفت          بوقت صوم و صلوه و دعا علی میگفت

چه  راز ها که نهفته است  در مقام علی           که یک به یک همه انبیا علی میگفت

 

دوستان همراه سلام

با تبریک پیشا پیش عید سعید غدیر امشب داستانی ذکر میکنم از عنایات امام علی(ع) باشد که دمی از هیاهوی دهشتناک دنیای کنونی بیرون آییم و قدر مذهب شریف تشیع و امامان بزرگوار خود را بیشتر بدانیم

جناب حاج شیخ محمد باقر شیخ الاسلام فرمودند هنگامی که حاج قوام الملک شیرازی مشغول ساختمان حسینیه بود سنگ های ان را به یک نفر سید حجار کنترات داده بود و ان سید در این معامله دچار زیان سختی شد به طوری که مبلغ ۳۰۰ تومان مدیون شد و البته این مبلغ در ان موقع زیاد بود و خلاصه او پریشان حال و بیچاره گشت

شب جمعه نماز جعفر طیار را می خواند و حضرت امیر را برای گشایش در کارش واسطه قرار میدهد و همچنین شب جمعه دوم تا شب جمعه سوم حضرت امیر به او می فرمایند فردا برو نزد حاج قوام که به او حواله کردیم.چون بیدار میشود متحیر میشود چگونه با حاج قوام حرف بزند در حالی که نشانه ای ندارد و شاید اورا تکذیب کند

بالا خره در حسینیه می اید و گوشه ای با هم و غم مینشیند و ناگاه میبیند حاج قوام با ملازمانش امد و نزد سید رفت وگفت مرا با تو کاری هست بیا منزل.

وقتی که حاج قوام به منزلش بر می گردد سید می آید و ملازمان با کمال احترام او را نزد حاج قوام حاضر میکنند

چون وارد میشود و سلام میکند حاج قوام بدون پرسش از حالش بلافاصله سه کیسه که در هر یک یکصد اشرفی یک تومانی بود تقدیمش میکند و میگوید بدهی خودت را بپرداز و دیگر حرفی نمی زند

از این داستان دانسته میشود که متمکنین سابق در کارهای خیر تا چه حد دارای صدق و اخلاص بودند تا اندازه ای که مورد عنایت و التفات بزرگان دین قرار می گرفتند ولی در این دوره...

مال را کز بهر حق باشی حمول          نعم مال صالح گفتش رسول

 

برای خواندن دیگر داستان های عبرت اموز اینجا کلیک کنید 

دسته ها : مردان خدا

حدود یک ماه پس از انتشار خبری مبنی بر متقاعد کردن خاتمی توسط هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری در انتخابات و در حالی که این خبر از سوی دفتر هاشمی رد شده بود، این بار یکی از اعضاء ارشد حزب مشارکت تأکید کرد که خاتمی اگر بیاید، قطعاً مورد حمایت هاشمی است، چه رسمی و چه غیر رسمی.

علی شکوری راد که از متولیان اصلی مدارس مفید تهران است و سال 76 نیز تلاش ویژه ای برای به خط کردن مدارس تهران در حمایت از خاتمی انجام داده بود، در حالی که برخلاف نظر هاشمی که معتقد است، این اصلاح طلب ها هستند که با تغییر خط مشی خود نسبت به تخریب های گذشته علیه وی فاصله گرفته و به او پناه آورده اند، می گوید این هاشمی است که تغییر کرده.

وی در پاسخ به این پرسش که "فکر می‌کنید آقای هاشمی رفسنجانی با آقای خاتمی هست یا نه؟ بعضی می‌گویند کار گزارانی ها دو طرفه بازی می‌کنند؛ از یک طرف تعدادی از آنها اعلام می‌کنند، با آقای خاتمی هستند و از سوی دیگر، طیف دیگری از کارگزارانی ها از آقای کروبی حمایت می‌کنند"، گفت: فکر می‌کنم که چارچوب های کلی مورد قبول آقایان هاشمی و خاتمی در زمینه توسعه کشور خیلی به هم نزدیک است و مبرم ترین مسئله ای هم که الان با آن مواجه هستیم، وجود یک چالش جدی در مسیر توسعه کشور است. بنابراین، اینکه آقایان هاشمی و خاتمی به موضع مشترکی در زمینه توسعه کشور دست پیدا کنند، به راحتی قابل پذیرش است. این دو شخصیت، کمترین مشکل را با همدیگر دارند و اگر آقای خاتمی بیاید، قطعاً مورد حمایت آقای هاشمی خواهد بود چه رسماً و چه غیر رسمی.

علی شکوری راد عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، نماینده مجلس ششم و عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در گفتگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که "در دوره‌های گذشته همیشه دوم خردادی ها سراغ میرحسین موسوی می‌رفتند، بعد او نمی‌آمد و اصلاح طلب ها به ناچار سراغ کاندیدای دیگری می‌رفتند. اما در این دوره، از قول آقای میر حسین موسوی تلویحاً اعلام کرده که می‌آید؛ با وجود این، گروه های اصلاح طلب رغبت چندانی به آمدن ایشان نشان نمی‌دهند و کماکان اعلام می‌کنند، کاندیدای آنها آقای خاتمی است. برخی معتقدند آمدن آقای میر حسین موسوی به منزله این است که ایشان آقای خاتمی را گزینه کاملی برای کاندیداتوری نمی داند، تحلیل شما چیست؟"، گفت: اطلاعات من منحصر به اخبار منتشر شده در رسانه ها نیست بلکه اطلاعات من از منابع نزدیکتر و مطمئن تر است. آنچه شما گفتید اصل و واقعیت ماجرا نیست. اصل قضیه این است که هم آقای خاتمی تمایل دارد، آقای موسوی بیاید تا او نیاید و هم آقای موسوی تمایل دارد، آقای خاتمی بیاید تا تکلیف از او رفع شود. اما در اینکه هر دو برای حضور در عرصه انتخابات احساس مسئولیت می‌کنند، شکی نیست. اگر تا به امروز هم آقای موسوی و هم آقای خاتمی کاندیداتوری خودشان را رد نکرده اند، به این دلیل است که رد کردن را شانه از زیر بار مسئولیت خالی کردن می‌دانند.

شکوری راد با بیان این که "بر اساس دریافت های خودم، تحلیلم این است که آقای خاتمی در نهایت خواهد آمد"، اظهار داشت: آمدن آقای خاتمی به منزله نیامدن آقای میر حسین موسوی است. آقای خاتمی برای آمدن آماده تر از آقای موسوی است اما این می‌تواند تغییر کند.

وی تصریح کرد: من مطمئنم که آقای خاتمی و آقای موسوی همزمان با هم کاندیدا نمی‌شوند.

عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در پاسخ به موضع‌گیری‌های برخی گروه‌های اصلاح‌طلب علیه سید محمد خاتمی گفت: هر کسی که راجع به اصلاحات صحبت می‌کند و راه حلی برای پیشبرد اصلاحات ارائه می‌دهد، باید ابتدا تعریف خودش را از اصلاحات ارائه کند. بنابراین اصلاحات مورد نظر آقایان عبدی و قوچانی با اصلاحات مورد نظر آقای خاتمی لزوماً یکی نیست. از نظر من، اصلاحات همان چیزی است که خاتمی می‌گوید. یعنی تنها آقای خاتمی هست که رسماً اصلاحات را نمایندگی می‌کند. البته افراد دیگری هم هستند که از اصلاحات سخن می‌گویند اما سخنان آنها غیر رسمی است وآنچه می‌گویند صرفاً نظر آنها به شمار می‌آید.

شکوری راد افزود: مشکل این دوره اصلاحات این است که هر کسی از ظن خودش یار اصلاحات شده است. به غیر از خاتمی، هر کسی از اصلاحات سخن می‌گوید، غیر رسمی بوده و از زاویه ذهن خودش درباره اصلاحات حرف می‌زند. این افراد هیچ وقت مثل آقای خاتمی و به نام اصلاحات، 22 میلیون رأی نیاورده اند تا ما نظر آنها را نسبت به نظر خاتمی ارجح بدانیم. دوستانی مثل آقای عباس عبدی و محمد قوچانی نمی‌توانند، برای پیشبرد اصلاحات دستورالعمل صادر کنند، زیرا حرف آنها حرف رسمی اصلاحات نیست. بنابراین، نمی‌توانند بگویند چه کسی رهبر اصلاحات باشد یا نباشد. بر خلاف نظر این دوستان، معتقدم کسی می‌تواند دولت اصلاحات را تشکیل بدهد که با رأی مردم و تحت عنوان رئیس جمهور اصلاح طلب انتخاب شده باشد.

وی تصریح کرد: از نظر من، اصلاحات یعنی آقای خاتمی. چرا که آنچه دیگران بنام اصلاحات می‌گویند چه بسا از درونش انقلاب در می‌آید، مماشات در می‌آید و مسائل دیگری غیر از اصلاحات فهمیده می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه "از حرف ها و مواضع کدام طیف از اصلاح طلب ها، انقلاب در می آید؟ از مواضع کدام گروه، مماشات در می‌آید"، گفت: در دوره اصلاحات بعضی از روزنامه های اصلاح طلب مطالبی را منتشر می‌کردند که اینها خواسته‌هایی را خارج از چارچوب قانون اساسی مطرح می‌کرد. این خواسته‌ها با اصلاحات ناسازگار بود. اما این روزنامه‌ها تحت عنوان اصلاحات این خواسته‌ها و مطالب را منتشر می‌کردند.

شکوری راد در ادامه با اشاره به این‌که "حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اشتراک مواضع زیادی دارند"، افزود: پیشینه همکاری سازمان مجاهدین و حزب مشارکت با همدیگر بسیار زیاد است، چه در دوران مجلس ششم چه بعد از آن. سازمان مجاهدین و حزب مشارکت به لحاظ تشکیلاتی مکمل همدیگر و نه رقیب یکدیگرند. نیروهایی که حزب مشارکت را تأسیس کردند و عضو سازمان مجاهدین هم نبودند، سابقه زیادی در فعالیت های سیاسی و جریانات انقلاب اسلامی داشتند. به علت ماهیت جبهه‌ای بودن حزب مشارکت، تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین از جمله آقای تاج زاده در ترکیب هیأت موسس حزب مشارکت حضور داشتند. به عبارت دیگر، آقای تاج زاده، هم عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین و هم عضو هیأت موسس حزب مشارکت است. از نظر طیف بندی نیروهای سازمان مجاهدین، آقای تاج زاده، مشارکتی ترین عضو سازمان مجاهدین است. البته نیروهای دیگری هم هستند که همزمان عضو حزب مشارکت و سازمان محاهدین هستند.

وی وجود اختلاف نظر بین سازمان مجاهدین و حزب مشارکت را طبیعی خواند و گفت: یک نمونه خیلی مشخص از اختلاف نظر بین جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین بعد از انتخابات سال 84 مشاهده می شود. آن زمان بعد از تشکیل جبهه دموکراسی خواهی، حزب مشارکت به این جبهه پیوست اما سازمان مجاهدین نپیوست و این به دلیل مشی سیاسی این دو بود که پیوندها را به کدام سمت هدایت کنند. سازمان مجاهدین بیشتر تمایل دارد که با نیروهای خط امامی پیوند برقرار کند اما مشارکت این قید را نداشته است، یعنی حزب مشارکت علاوه بر ایجاد پیوند با نیروهای خط امام، ارتباطاتش را مقید به قید خاصی نکرده و حتی با نیروهای ملی- مذهبی، نهضت آزادی و بعضاً ملی هم همکاری هایی را در برخی زمینه ها داشته است. بنابراین سطح ارتباطات جبهه مشارکت وسیع تر از سازمان مجاهدین است و همین، تأثیراتی در برخی موضع گیری‌های این دو تشکل بر جا می‌گذارد.

عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با بیان این‌که "آنچه که امروز به عنوان دفتر تحکیم وحدت وجود دارد، هویت شفافی ندارد و این هویت غیرشفاف باعث شده که کارآیی و توانمندی‌های تحکیم وحدت به شدت کاهش پیدا کند"، اظهار داشت: امروز اثر بخشی تحکیم وحدت در دانشگاه ها به حداقل طول حیاتش رسیده است. انتقاد من به تحکیم وحدت ناشی از همین گسست تاریخی و اندیشه ای بین پیشینه تحکیم وحدت با دفتر تحکیم وحدتی است که امروز وجود دارد.

شکوری راد در پاسخ این پرسش که "ایامی نه چندان دور، اصلاح طلب‌ها و رسانه‌های اصلاحات تند ترین حملات، انتقادها و تخریب‌ها را علیه آقای هاشمی رفسنجانی سازماندهی می‌کردند. فکر می‌کنید الآن چه اتفاقی افتاده که اصلاح طلب‌ها موضعی کاملاً بر عکس اتخاذ کرده اند و پشت سر آقای هاشمی قرار گرفته اند؟ اصلاح طلب ها تغییر کرده اند یا آقای هاشمی تغییر کرده؟ البته با توجه به این صحبت آقای هاشمی که گفته است، اصلاح طلب‌ها به آنچه من می‌گفتم، رسیده اند، فکر می‌کنم آقای هاشمی بدون تغییر ارزیابی شود"، گفت: من فکر می‌کنم که تحول در هر دو طرف حاصل شده، آقای هاشمی آن موقع به توسعه سیاسی بسیار بی توجه بود و از این بابت ما هزینه های زیادی دادیم و نهایتاً دولت آقای خاتمی وقتی با شعار توسعه سیاسی آمد، با استقبال مردم مواجه شد. اگر شعارهای زمان آقای هاشمی مورد انتقاد طیف چپ قرار می‌گرفت، به این خاطر بود که آنها می‌گفتند این شعارها به موقع و به درستی ارائه نشده است. آقای هاشمی خواهان توسعه همراه با سرعت زیاد بود. اما جناح چپ آن روزها خواستار توسعه با عنایت به عدالت اجتماعی و سرعت کمتر بودند تا مردم فشار کمتری را متحمل شوند. بنابراین، به نظر من انتقادهای جناح چپ به آقای هاشمی کاملاً وارد و به جا بود ولی این انتقادها زمانی که رنگ و بوی نفی کامل آقای هاشمی و تخریب ایشان را به خود می‌گرفت، غیرقابل قبول بود. آن دسته از جناح چپی‌ها که به طور کامل آقای هاشمی را نفی کردند، کاملاً اشتباه کردند.

وی ادامه داد: آقای هاشمی، سرعت توسعه را درست تنظیم نکرده بود، به همین خاطر در دوره دوم دولت خودش مجبور شد، در سیاست‌های تعدیل خودش تعدیل ایجاد کند و به یک عقلانیت جدیدی رسید که همین عقلانیت، به همراه برخی مواضع مردم گرایانه دیگر، بعدها بستر را برای قضاوت عادلانه چپی ها در مورد آقای هاشمی فراهم کرد. آقای هاشمی این نکته را فهمید که بدون توسعه سیاسی نمی شود، توسعی اقتصادی را عملی کرد. بنابراین، این رویکرد مثبتی نسبت به توسعه سیاسی از خودش بروز داد و اینجا بود که چپی‌ها و آقای هاشمی به هم رسیدند. به همین دلیل زمانی که خاتمی بر سر کار آمد، از بسیاری از سیاست‌ها و نیروهای دوران آقای هاشمی استفاده کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که "آقای شکوری راد! از منظر افکار عمومی، غایت و نهایت اعتقاد به اصلاحات و جریان اصلاح طلبی رسیدن به نقطه‌ای است که اکبر گنجی به آن رسیده، افکار عمومی، حرف ها و رفتارهای اخیر آقای گنجی را اوج و غایت اصلاح طلبی می‌دانند. نظر شما درباره حرف‌های اخیر اکبر گنجی درخصوص همجنس‌بازی، عبور از دین و امام زمان چیست؟" که شکوری راد در پاسخ گفت: آقای گنجی کاراکترش از همان ابتدا یک کاراکتر انقلابی و خواهان تغییرات اساسی بود. در حقیقت او یک انقلابی بود که فقط لباس اصلاح طلبی پوشیده بود. سکوت و غفلت اصلاح طلبان از او، درد سرهای زیادی را برای جبهه اصلاحات رقم زد. من اساساً نه گذشته آقای گنجی و نه حال او را اصلاح طلب نمی‌دانم.

وی تصریح کرد: اکبر گنجی از آن دسته به اصطلاح اصلاح طلب‌هایی بود که در لباس اصلاح طلبی به دنبال انقلاب و تغییرات بنیادین در نظام سیاسی، اجتماعی و دینی کشور بود. اگر چه آقای گنجی از الفاظ و واژه‌های اصلاح طلبانه استفاده می‌کرد اما در بطن خودش انقلاب را پرورش می داد. اکبر گنجی را به هیج وجه یک اصلاح طلب نمی‌دانم.

طرفداران کانددیداتوری سید محمد خاتمی و عبدالله نوری در مراسمی که امروز در دانشکده فنی دانشگاه تهران با سخنرانی خاتمی ترتیب داده شده بود، با یکدیگر درگیر شدند.

 

به گزارش رجانیوز، علی رغم تدابیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران با هدف جلوگیری از ورود حامیان نوری به تالار شهید چمران محل سخنرانی خاتمی، تعدادی از این افراد به سالن راه یافتند و با ورود خاتمی، شعارهایی علیه وی سر دادند.

 

مجری برنامه با ورود خاتمی شعار "دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد" را از پشت تریبون مطرح کرد اما حاضران وی را هو کردند.

حامیان خاتمی و اعضاء انجمن اسلامی دانشگاه تهران نیز که از خاتمی برای حضور در این مراسم دعوت کرده بودند، شعارهایی در حمایت از خاتمی سر دادند."خاتمی قهرمان، برای حفظ ایران، امید ملت بمان" جزء شعارهای اصلی طرفداران خاتمی است که به صورت دست نوشته هایی نیز در سالن دیده می شود.

برخی زدوخوردهای پراکنده در گوشه و کنار سالن مشاهده شد.

دو طیف سنتی و مدرن طیف علامه دفتر تحکیم وحدت، حامیان و مخالفان کاندیداتوری خاتمی هستند که در مراسم امروز نیز نتوانستند اختلافات خود را مخفی کنند.

 

مخالفان خاتمی با شعارهایی مانند "آزادی، مساوات، تحریم انتخابات"، "انجمن سنتی تو مایه خفتی"، فضای این مراسم را متشنج کرده اند. این طیف افراطی همچنین شعارهای متعددی علیه دولت سر دادند که در این شعارها، حامیان خاتمی نیز آنها راه همراهی می کردند.

این عده همچنین با آتش زدن تصاویر خاتمی و همچنین ریختن تصاویر وی در سطل زباله به حضور رئیس جمهور سابق در دانشگاه تهران اعتراض کردند.

صبح امروز از دانشگاه های امیرکبیر، تریبت مدرس، خواجه نصیر و تریبت معلم، اتوبوس هایی برای انتقال دانشجویان به دانشگاه تهران و محل سخنرانی خاتمی توسط انجمن های اسلامی این دانشگاه ها درنظر گرفته شده بود. به طوری که وقتی درب سالن در اثر ازدحام جمعیت شکسته شد، دانشجویان با صندلی هایی که از ساعتی قبل با انتقال اتوبوسی پر شده بود، مواجه شدند.

پس از شکست شدن درب سالن، یکی از اوباش، تصویر امام خمینی(ره) را که بالای درب نصب شده بود، پاره کرد.

 

انجمن اسلامی دانشگاه تهران به منظور کنترل تشنج و درگیری های احتمالی، حساسیت ویژه ای بر روی ورود و خروج دانشجویان به دانشکده فنی به خرج می دادند مانع از ورود تعدادی از منتقدان شناخته شده خاتمی شدند.

درب های اصلی دانشگاه تهران نیز امروز به صورت خاص توسط نیروهای انتظامات و حراست دانشگاه کنترل می شد.

مخالفان کاندیداتوری خاتمی که حامی کاندیداتوری عبدالله نوری و در غیر اینصورت طرفدار تحریم انتخابات هستند، در تجمع هفته گذشته خود نیز علیه خاتمی شعارهایی سرداده بودند.

سخنرانی خاتمی قرار بود روز یکشنبه هفته گذشته برگزار شود که به دلیل همزمانی آن با تجمع منتقدانش در روز 17 آذر لغو و به امروز موکول شد.

روز گذشته نیز نامه ای توسط این طیف با محتوای هشدار به خاتمی منتشر شده بود که پس از درج این نامه در رسانه های اصولگرا، سایت خبرنامه امیرکبیر از انعکاس این خبر به عنوان اقدام تفرقه افکنانه یاد کرده بود.

در برنامه امروز اجازه پرسش شفاهی به دانشجویان داده نشد و چند سؤالات کتبی به صورت گزینش شده قرائت شد.

 

پس از هر بار متشنج شدن فضای جلسه، خاتمی از دانشجویان درخواست می کرد به یکدیگر "مرگ" نگویند.

هنگامی که یکی از دانشجویان پرسید امام خمینی که شما می شناسید با امام خمینی که برخی مصادره کرده اند، چه فرقی دارد، ابتدا حامیان خاتمی وی را هو کردند و سپس خاتمی گفت مجالی برای پاسخ به این سؤال نیست.

حامیان خاتمی به طرف حامیان معدود عبدالله نوری و تعدادی از مارکسیست ها، اشیایی پرتاب کردند.

رئیس جمهور سابق در بخشی از اظهارات خود تأکید کرد دموکراسی بدون دین به نتیجه نمی رسد اما هنگامی که دانشجویی از وی سؤال کرد چرا اجازه فعالیت غیردینی در دانشگاهها داده نمی شود، گفت: فضای دانشگاه ها فضای خوبی نیست، اگرچه طبق فرمایش امام(ره) باید به همه گروه ها حتی ملحدین و مارکسیست ها حق فعالیت در جمهوری اسلامی داد.

خاتمی در پاسخ به به سؤال یکی از منتقدان که پرسید آیا 8 سال برای فعالیت شما کافی نبود، اظهار داشت: 8 سال که هیچ، 28 سال هم کم است.

رئیس بنیاد باران در مورد ماجرای 18 تیر 78 هم گفت: آن مسئله فاجعه ای بود که از یادها نمی رود و کار متحجرانی بود که توهم را به جای تفکر قرار می دهند.

وی درخصوص جنبش دانشجویی نیز گفت جنبش دانشجویی برای آنکه دوام داشته باشد، باید برآمده از جنبش عام اجتماعی باشد.

خاتمی درخصوص کاندیداتوری خود نیز این مسئله را نفی نکرد و پاسخ روشنی نداد اما گفت شرایط باید فراهم باشد و برنامه داشته باشیم، حساسیت ها نسبت به من زیاد است.

 

وی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان کاندیداهای ما در انتخابات مجلس هشتم را رد نمی کرد، امروز 50% مجلس متعلق به ما بود، گفت: افرادی توسط شورای نگهبان ردصلاحیت می شوند که سابقه جنگ و جبهه اشان بیشتر از این افراد است.

خاتمی همچنین گفت: دولت من با نفت 9 دلاری، تورم را در سطح 15% نگاه داشت، این دولت با نفت 90 دلاری، چه تورمی دارد؟

وی اضافه کرد: البته این سیاه نمایی علیه دولت نیست، نیت دولت نهم نیز خیر است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر تکلیف شد، آیا حاضرید آبروی خود را برای ایران بگذارید؟ گفت: با این که یزدی هستم حاضرم جان خود را برای ایران بگذارم.

از سوی دیگر جمعی از دانشجویان مسلمان دانشگاه تهران نیز امروز با صدور نامه ای سرگشاده با عنوان "آقای خاتمی، ما هم سؤال داریم" همزمان با حضور امروز خاتمی در دانشگاه تهران، سؤالاتی را از وی مطرح کردند.

در این نامه خطاب به خاتمی آمده است: بعد از دوران اصلاحات، این سومین حضور شما در سیاسی‌ترین دانشگاه ایران است. حتما یادتان هست که در سال پایانی دوره 8 ساله ریاست جمهوری‌تان چه رخ داد! فرزندان شما که سال‌ها برایتان سوت و کف زده بودند شما را هو کردند و چقدر زیبا شاهد شعار زنده باد مخالف من، بودند؛ به خاطر می‌آ‌ورید؟ به اخراج از سالن توسط همراهانتان، تهدیدشان کردید و در آدم‌ بودنشان شک کردید و این دانشجویان ارزشی و مسلمان بودند که احترام رئیس‌جمهور مملکتشان را حفظ کردند و از حق نقد و سوال‌های بیشمار خود از گفتمان اصلاح‌طلبان گذشتند.

رئیس‌جمهور سابق ما، آنجا شما از شنیده‌ شدن صدای دشمن در پایگاه اصلاح‌طلبان گفتید، چقدر دیر این صدا به گوش شما رسید. صدایی که از همان ابتدا به گوش ما و سایر دوستداران نظام رسیده بود. امروز هم این صداها واضح‌تر شنیده می‌شود. از حمایت‌های رئیس‌جمهور آمریکا از اصلاح‌طلبان چه خبر؟ اخیرا برای چندمین بار از اصلاح‌طلبان بیروت تا تهران حمایت کرده است، به نظر شما این حمایت‌ها در پاسخ صداهای خارج شده از اردوگاه اصلاحات نیست؟

حجت‌السلام و المسلمین خاتمی، بالاخره ما نفهمیدیم که اصلاحاتی که تاکنون تعریف دقیقی نشده است برای دموکراسی قید دین می‌اورد یا برای دین قید دموکراسی؟ شما اظهارات آقایان آغاجری، سروش و گنجی را که بوی ارتداد از آن به مشام می رسد شنیده‌اید؟ موضع شما به عنوان یکی از رهبران اصلاحات چیست؟

سازمانی را که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به امضای آیت الله مشکینی (در پی حمایت قاطع از اظهارات هاشم آغاجری) نامشروع اعلام کردند، مشروع می‌دانید یا نامشروع؟

نسبت شما با افرادی که در انتخابات مجلس هفتم، پس از تحصن در مجلس ششم (که مقام معظم رهبری از آن به چراغ سبز به دشمن یاد کردند) بر روی التزام به ولایت فقیه قلم کشیدند، چیست؟ آیا بعد از اینکه 8سال در کنار شما بودند باز هم آنها را در اطراف خود می‌بینید؟

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، در کابینه احتمالی شما، آیا کماکان برای افراد چون مهاجرانی، حاجی، معین و.. جایی هست؟ اگر فراموش کرده‌اید برایتان تحصن 3 روز علمای حوزه علمیه قم در معیت مراجع اعزام تقلید مانند حضرت‌آیت‌‌الله العظمی نوری همدانی و... در اعتراض به عملکرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شما را یادآوری کنیم: (ننگ ما، ‌ننگ ما، وزیر فرهنگ ما) و شما این اعتراضات را دیدید و نسبت به رفع آن هیچ کاری نکردید.

بحث مدارک دانشگاهی مدیران کماکان داغ است. در رزومه بسیاری از مدیران اصلاح‌طلب، مدارک تحصیلی دانشگاه جعلی هاوایی به چشم می‌خورد. آقای دکتر مرتضی حاجی، وزیر آموزش و پرورش دولت شما، فوق‌لیسانس مدیریت آموزشی خودشان را برای مدیریت و تربیت دانش‌آموزان متقلب می‌خواستند؟

اعلام عدم رضایت صریح مقام معظم رهبری از عملکرد دکتر معین در وزارت علوم را که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی 26/9/81 در حضور شما و غیبت دکتر معین ابراز شد را به یاد دارید؟ در راستای رفع دغدغه‌های معظم‌له چه کرده‌اید و در آینده چه خواهید کرد؟

حاج آقای خاتمی، ما معتقدیم ساختار شکنی‌های زیادی در دوران اصلاحات به وقوع پیوست از لوایح دوقلوی افزایش اختیارات رئیس جمهور گرفته تا نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبری برای نوشیدن جام زهر، آیا اصلاحات برای ادامه این ساختار شکنی‌ها برنامه ویژه دیگری دارد؟

 

آقای خاتمی، رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار با هیات دولت از جلوگیری دولت نهم از نفوذ سکولاریسم در بدنه قوه مجریه قدردانی کردند به نظر شما تفکر جدایی دین از سیاست، در بدنه کدام دولت ترویج پیدا می‌کرد؟

از انتخابات شورای شهر دوم تاکنون در 5 انتخابات متوالی مردم به گفتمان شما "نه" گفته‌اند؛ در انتخابات شورای شهر دوم که از شورای نگهبان هم خبری نبود و مجلس اصلاحات آن را برگزار کرد شکست بدی خوردید و آن شروع سرآغازی بود بر انتخابات گفتمان امام (ره) و انقلاب توسط ملت ایران، گفتمانی که در عمل به دنبال خدمت به تمام مردم است، چه مردم مراکز استان‌ها و چه روستانشینان زحمت‌کش برای ولی‌نعمتان انقلاب از دید حضرت امام احترام ویژه‌ای قائل است و به دنبال بازی‌های سیاسی نمی‌باشد.

در انتخابات مجلس هشتم یاران شما در ائتلاف اصلاح طلبان تنها 11 نفر را به دور دوم انتخابات فرستادند و پس از برداشته شدن نام شما از لیست انتخاباتی، تنها آقای مجوب از اعضای حزب کار وارد مجلس شد.

چند ماه پیش، شما بازنشستگی سیاسی خود را رسما اعلام کردید و دیری نگذشت برای حضور در عرصه انتخابات شرط گذاشتید. جدای از تناقض در حرفهایتان در طول چند ماه، به نظر شما آیا برای خدمت گزار مردم شدن، باید برای مردم شرط گذاشت؟

بنیان گذار محترم بنیاد باران، آن موقع که دوستان شما اندیشه های حضرت امام (ره) را به موزه های تاریخ فرستادند، شما کجا بودید؟ هنوز خودتان را پیرو راه و منش امام روح الله می دانید؟ آنچه ما در عمل دیدیدم، چیز دیگری بود! نه از عزت و اقتدار ملی در عرصه سیاست خارجی خبری بود و نه در سیاست داخلی.

نامه دور از شان نظام اسلامی توسط دستگاه دیپلماسی شما در سال 2003 که از ترس تهدیدات شیطان بزرگ نوشته شده بود، در کجای راه امام (ره) می گنجد؟

آن نامه نوشته شد و به دست نامحرمان نظام رسید ولی مردم انقلابی ایران را محرم ندانستید و حتی رهبری نظام را هم در جریان موضوع قرار ندادید، آیا اقتدار نظام اسلامی ما را در مواجهه با شرق و غرب به فراموشی سپرده بودید؟ اقتدار عملی و تدبیر امام روح الله را در قضایای مک‌فارلین، حکم ارتداد سلمان رشدی، محو اسرائیل و... فراموش کرده اید؟ آیا این اقدامات را تنش زا و بدون توجیه می دانید؟

با توجه به اظهارات اخیر بوش، تعلیق تمام فعالیتهای هسته‌ای، مایه امیدواری غرب و آمریکا بود، هنوز برای ما امیدواری دشمنانمان از عملکردهای دولت شما قابل تحلیل نیست.

موضوع هسته ای در زمان اصلاحات جزو تحقیر آمیز ترین موضوعات بود و برای ملت هیچ فایده ای نداشت. ملت و رهبری نظام از افراد ترسویی که همچون شاه سلطان حسین باشند حمایت نخواهند کرد.

راستی آقای موسویان هم که از جرم جاسوسی تبرئه شد و به استناد ماده 505 قانون مجازات اسلامی به علت بر هم زدن امنیت کشور از طریق در اختیار قرار دادن اسناد طبقه بندی شده به بیگانگان محکوم شد! (حکمی که همچنان برای ما جای سؤال از قوه قضائیه را باقی گذاشته است.)

دوستی می گفت 2 سال حبس تعلیقی و 5 سال انفصال از خدمت دولتی هم که آقای موسویان به آن محکوم شدند برای اتمام زمان ریاست جمهوری دولت اصولگرا است! نظر شما چیست؟

سید اصلاحات، در داخل کشور آشوب گران دست به اغتشاشات 18 تیر 1378 زدند و از احساسات پاک دانشجویان سوء استفاده کردند. در میان آشوب گران بی‌سیم های وزارت کشور دیده شد، کیانوش مظفری را که می شناسید؟ حوادث 18 تیر نیاز به باز خوانی دارد. در این بازخوانی ما را یاری می‌کنید؟

معاون سیاسی وزیر کشور اصلاحات در دادگاه به جرم تقلب و دخالت در انتخابات محکوم شد. برای ما این حق را قائل شوید که دیگر به مدیران اصلاح طلب اعتماد نداشته باشیم.

سید خندان، آن موقع که شما چشمهایتان از کم خوابی برای دیدن مسابقه فوتبال پف کرده بود عده زیادی از مردم به خاطر شرایط سخت اقتصادی و معیشتی در دو نوبت کار می کردند و هرگز خواب تماشای مسابقه فوتبال را به جای خواب و استراحت نمی دیدند، امروز اقتصاد ایران کماکان با مشکلاتی دست به گریبان است که میراث دولتهای گذشته است.

دیوان محاسبات از 6 میلیارد دلار گم شده از درآمد ارزی کشور سخن می گوید آیا شما این پول را دیده‌اید؟!

در برنامه های سوم و چهار توسعه از هدفمند کردن یارانه‌ها سخن به میان آمده است، چرا شجاعت این اقدام بزرگ را نداشتید؟

آقای سید محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ما و کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری، اینها تنها گوشه‌ای از سوالات بیشمار و بدون پاسخ ما دانشجویان است که در این نوشتار آمده و امید داریم که این سوالات دانشجویان مسلمان دانشگاه تهران، پس از این همه رفت و آمد به دانشگاه ما همچنان بدون پاسخ نماند.

آقای خاتمی ما هم پاسخ می خواهیم...

X